ICE Classic: Royal Philharmonic Orchestra

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 25 marca 2020, 19:30

Działając zgodnie wytycznymi Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz sztabu kryzysowego przy Radzie Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Krakowskie Biuro Festiwalowe informuje o odwołaniu koncertu ICE Classic: Royal Philharmonic Orchestra zaplanowanego na dzień 25 marca 2020 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. 
Sztab kryzysowy działający przy Radzie Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 marca 2020 do 25 marca 2020 roku włącznie działalności instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego. Działania te zostały podjęte w związku z prewencją wobec koronawirusa SARS-COV-2
Krakowskie Biuro Festiwalowe, będące instytucją kultury Miasta Krakowa informuje, że wszystkie wydarzenia zaplanowane w dniach od 12 marca do 25 marca 2020 włącznie zostają odwołane. Dotyczy to także koncertu ICE Classic: Royal Philharmonic Orchestra. Informacje na temat możliwości zwrotu biletów i karnetów dostępne są na stronie www.iceclassic.pl.

Koncert będzie ciekawym połączeniem londyńskiej orkiestry, brytyjsko-rosyjskiego dyrygenta, wznoszącego się aktualnie na szczyt swojej kariery, i urodzonego w Moskwie jednego z najbardziej utalentowanych skrzypków swojego pokolenia. Energię artystów będzie można śledzić w wyjątkowo atrakcyjnym repertuarze. Z niecierpliwością czekamy na interpretacje inspirowanych folklorem kompozycji Lutosławskiego, wirtuozowskie partie Koncertu skrzypcowego Szostakowicza oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł muzyki klasycznej na świecie, czyli zamykającą koncert V Symfonię Beethovena. Koncert będzie okazją do upamiętnienia 250-lecia urodzin niemieckiego kompozytora, które będą obchodzone przez cały 2020 rok.

Royal Philharmonic Orchestra
Vasily Petrenko – dyrygent
Sergej Krylov – skrzypce

W. Lutosławski: Dziesięć tańców polskich
D. Szostakowicz: I Koncert skrzypcowy a-moll
***
L. van Beethoven: V Symfonia c-moll

Vasily Petrenko – pełni funkcję głównego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Oslo i Royal Liverpool Philharmonic Orchestra, ale w sierpniu 2020 roku zostanie dyrektorem muzycznym Royal Philharmonic Orchestra z Londynu. W październiku 2007 roku Vasily Petrenko otrzymał tytuł Młodego Artysty Roku w dorocznym konkursie Gramophone Awards, a w 2010 roku zdobył tytuł Artysty Roku nagród Classical Brit Awards. Artysta jest drugą osobą w historii, której przyznano tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Liverpoolu oraz Liverpool Hope University (2009), a także został honorowym członkiem Liverpool John Moores University (2012) w uznaniu jego ogromnego wkładu w działalność Royal Liverpool Philharmonic oraz sceny kulturalnej miasta. Petrenko pracował z licznymi prestiżowymi orkiestrami na całym świecie, m.in. z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, Russian National Orchestra, Orchestre National de France, był także częstym gościem BBC Proms. W ciągu ostatnich lat międzynarodowa społeczność mogła podziwiać wiele udanych debiutów Petrenki w Ameryce Północnej: artysta stanął na czele Orkiestry Filadelfijskiej, Orkiestry Symfonicznej Los Angeles, orkiestr symfonicznych z San Francisco, Bostonu, Chicago, Montrealu oraz St. Louis.

Wyjątkowa muzykalność, intensywny liryzm i urzekające piękno brzmienia – wszystkie te cechy sprawiają, że Sergej Krylov jest wymieniany jednym tchem wśród najlepszych skrzypków świata. Urodzony w Rosji artysta zaskakuje zapierającą dech w piersiach wirtuozerią, ujawniając tym samym głębokie i pełne ekspresji zrozumienie dzieł należących do jego wyjątkowo rozległego repertuaru.
„Sergej Krylov zachwycił wszystkich swoją swobodną, liryczną grą na skrzypcach, płynnym i zmienny brzmieniem, które wyróżnia największych wirtuozów tego instrumentu” – zauważył „The Times” w recenzji wykonania Koncertu skrzypcowego Czajkowskiego z London Philharmonic Orchestra pod batutą Vasilya Petrenki. Artysta jest stałym gościem wielu czołowych instytucji muzycznych oraz wiodących orkiestr na świecie. Dwa albumy Krylova zostały niedawno wydane nakładem wytwórni Deutsche Grammophon: pierwszy z nich to Cztery pory roku Vivaldiego jako solista i dyrygent z Litewską Orkiestrą Kameralną, drugi zaś poświęcony 24 Kaprysom Paganiniego. Oba albumy zebrały pochwały krytyków. Artysta niedawno nagrał także Koncert skrzypcowy „Metamorfozy” pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego w ramach przełomowego projektu nagrania wszystkich utworów polskiego kompozytora.

Od przeszło siedemdziesięciu lat Royal Philharmonic Orchestra (RPO) znajduje się w czołówce muzycznego świata w Wielkiej Brytanii, współpracując jednocześnie z najlepszymi dyrygentami. W lipcu 2018 roku zespół ogłosił zatrudnienie Vasilya Petrenki jako nowego dyrektora muzycznego – mianowanie go na tę funkcję odbędzie się w sierpniu 2020 roku, zaś rok później rozpocznie pełnienie swojej funkcji. Dołączając do RPO, Petrenko dołącza do szeregu prowadzących orkiestrę znakomitych i utytułowanych dyrygentów, wśród których znajdują się Pinchas Zukerman (Principal Guest Conductor), Alexander Shelley (Principal Associate Conductor) oraz Grzegorz Nowak (Permanent Associate Conductor). Nominacja Perenki ma być wyrazem determinacji orkiestry w poszerzaniu grona odbiorców, a jednocześnie wzmocnić jej reputację jednego z najbardziej wszechstronnych zespołów na świecie.
RPO w pełni wykorzystuje możliwości XXI wieku: występuje z gwiazdami muzyki pop, nagrywa muzykę do gier komputerowych, filmów i programów telewizyjnych, jednak jej priorytetem pozostaje prezentowanie jak najwyższego poziomu artystycznych wykonań przed jak najszerszą publicznością.

ICE Classic to cykl łączący nazwiska gwiazd muzyki klasycznej z przestrzenią Centrum Kongresowego ICE Kraków. Serię zainaugurował recital Aleksandry Kurzak w 2015 roku, zaś ostatni koncert wpisał się w obchody 85. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego – w lipcu 2018 roku wystąpiła Orchestre symphonique de Montréal pod batutą Kenta Nagano, wykonując Pasję według św. Łukasza. Kompozytor uświetnił swoją obecnością koncert odbywający się w Sali Audytoryjnej, która od 30 maja tego roku nosi jego imię.
W Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków gościliśmy już w ramach cyklu ICE Classic najwybitniejszych wykonawców światowych scen muzyki klasycznej, wśród których znajdziemy takie nazwiska, jak Anne-Sophie Mutter, Max Richter, Elīna Garanča, Aleksandra Kurzak czy Diana Damrau – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków
  • www.iceclassic.pl
  • Karnety na cykl ICE Classic dostępne w promocyjnych cenach od 14 listopada 2019 r. od godz. 12.00 w serwisie www.eventim.pl oraz w punktach InfoKraków; od 28 listopada 2019 r. do sprzedaży trafią karnety oraz bilety na pojedyncze koncerty.
Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.