Muzeum Nowej Huty

Muzeum Krakowa

W dawnym kinie „Światowid”, wzniesionym w latach 50. XX wieku dla mieszkańców robotniczej Nowej Huty, powstaje stała prezentacja poświęcona dziejom Polski w latach 1944-1989. Na razie można tu oglądać wystawy czasowe przypominające różne aspekty życia w PRL-u oraz dzieje antykomunistycznego podziemia. Atrakcją jest mieszczący się pod budynkiem muzeum schron przeciwatomowy – legenda mówi o sieci podobnych budowli tworzących pod dawnym socjalistycznym miastem prawdziwy labirynt…

1 marca 2019 roku na mapie kulturalnego Krakowa pojawiła się nowa nazwa: Muzeum Nowej Huty to oddział Muzeum Krakowa ulokowany w zabytkowym budynku kina Światowid, powstały z połączenia działającego tu wcześniej Muzeum PRL-u z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (od początku marca 2019 noszącego już nową krótszą nazwę). Dla zwiedzających najważniejsze są oczywiście nie kwestie formalne, a proponowane przez muzeum wystawy. A są to zarówno dotychczasowe prezentacje Muzeum PRL-u (w tym ekspozycja Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie oferująca możliwość zwiedzenia podziemi dawnego kina), jak i nowe wystawy czasowe.

Zupełnie nową atrakcją jest możliwość zwiedzenia (indywidualnie lub z przewodnikiem) schronu pod budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37 – w ramach wystawy Podziemna Nowa Huta. Stan zagrożenia będącej opowieścią o instynktownej, niezwykle silnej także u człowieka potrzebie ukrycia się przed niebezpieczeństwem. To pierwszy etap przygotowywanej trasy turystycznej szlakiem nowohuckich schronów, która obejmie cztery zimnowojenne bunkry z lat 50. XX wieku.

Bilety: normalne 14 zł, ulgowe 10 zł, rodzinny 28 zł, grupowe normalne 10 zł, grupowe ulgowe 9 zł

* Możliwość zwiedzania także we wtorek i środę, ale wyłącznie po wześniejszej rezerwacji.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<