Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019

Festiwale sztuk wizualnych

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 24 maja 2019 - niedziela, 23 czerwca 2019

Tematyczna otwartość oraz różnorodność działań fotograficznych – „co nam się podoba”!

Pod takim hasłem startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie 2019. Choć oficjalne otwarcie zaplanowano na ostatni weekend maja, to już od końca kwietnia trwają trzy pierwsze prezentacje – w Bunkrze Sztuki oraz MOCAK-u. W sumie na Program Główny złoży się dziewięć wystaw i – inaczej niż w przypadku kilku poprzednich edycji – nie jest on dziełem jednego kuratora. „Program stworzyliśmy kolektywnie. Postawiliśmy przede wszystkim na doświadczanie fotografii – takiej, jaką lubimy, i takiej, która robi na nas wrażenie, budzi emocje, pozostaje z nami na długo. Nie uciekamy przy tym od tematów ważnych, dotyczących naszej codzienności oraz zadawania pytań o rolę fotografii i o to, jak sobie radzi ze współczesnymi problemami społecznymi” – mówi dyrektorka Miesiąca Fotografii Agnieszka Olszewska.

Kontrowersje i kontrasty
Prezentowany w MOCAK-u cykl zdjęć wybitnego niemieckiego fotografa Michaela Schmidta LEBENSMITTEL powstał podczas podróży autora po Europie w latach 2006-2010. Obrazy tuczarni, ubojni, hodowli, upraw, plantacji czy przetwórni budzą niepokój współczesnych procesów produkcji spożywczej, którymi całkowicie zawładnęły standaryzacja i efektywność. Także prace autorów zaproszonych przez kuratorkę Natashę Christię na wystawę Jesteś tym, co jesz w Bunkrze Sztuki (Simon Brugner, Sinem Dişli, Klaus Pichler, Andy Sewell, Henk Wildschut i Ksenia Yurkova) dotykają problemów związanych z masową produkcją żywności i nieludzkiego traktowania zwierząt. Jakie związki łączą jedzenie z polityką, gdy sposób odżywiania oraz język, jakim o nim mówimy, stają się często ideologicznym manifestem? Autorka wystawy Kraina czarnego mleka w Domu Norymberskim Stefanie Moshamer w 2016 roku odwiedziła z aparatem Rio de Janeiro – nie po to, by podziwiać związany z igrzyskami olimpijskimi rozkwit brazylijskiej metropolii, ale aby poszukać nieoczywistych kolorów w otaczających bogate centrum fawelach. Z kolei Anna Orłowska, specjalnie na zlecenie festiwalu, zajęła się tropieniem w Nowej Hucie paradoksów powojennego stylu budownictwa w Polsce, w którym socrealistyczna ideologia kłóciła się z fascynacją symboliczną wizją dawnego pałacu – efektem jest prezentacja Pompier, błoto, socrokoko w MOCAK-u.

Z kobiecej perspektywy
Właśnie tak pokazuje świat Joanna Helander – fotografka, pisarka, tłumaczka, która po politycznych zawirowaniach 1968 roku wyemigrowała do Szwecji. Po pięciu latach rozpoczęła nieustające powroty do ojczyzny, które odtąd stały się głównym źródłem inspiracji w jej pracy artystycznej. Wystawa Baby patrzą. Fotografie 1976-2012 w Muzeum Etnograficznym w Domu Esterki to poetycka opowieść o kobietach z otoczenia autorki, a także o niej samej i jej splątanych polsko-niemiecko-śląsko-żydowskich korzeniach.

Różne oblicza fotografii
Ekspozycja Monomit/Mikado w Szarej Kamienicy zestawi łączące różne media projekty Filipa Berendta i Igora Omuleckiego. Stworzona z czarno-białych fotografii oraz geometrycznych barwnych bloków praca Berendta to zapis osobistej podróży artysty w poszukiwaniu wizualizacji mitu wspólnego dla wszystkich kultur. Natomiast autor złożonego z fotografii, fotoobiektów oraz wirtualnych rzeźb cyklu Mikado poprzez obrazy natury i technologii poprowadzi nas śladami procesu tworzenia. Z kolei Gesellschaft beginnt mit drei w Galerii ZPAF, cykl grupowych portretów autorstwa Andrzeja Steinbacha, na przykładzie zmiennych relacji między trojgiem bohaterów zilustruje mechanizmy rządzące współczesnym społeczeństwem. Na wystawie Chmura w Strzelnicy Muzeum Fotografii nowego odkrycia domagać się będą archiwalne fotografie ze zbiorów kuratora Wojciecha Nowickiego. Z kolei w Galerii Pauza aktor i fotograf Tomasz Tyndyk przedstawi nową odsłonę swojego wciągającego widza Teatru.

***
Różnorodności Programu Głównego dopełni #showOFFpower, czyli pokaz ośmiu wyłonionych w konkursie debiutanckich projektów (Henri Airo, Tatiana Bondareva, Mikhail Bushkov, Jan Jurczak, Gregor Kallina, Michał Patycki, Zosia Promińska oraz Florian Spring) – na wspólnej wystawie w Tytano. Festiwal to także dziesiątki wydarzeń towarzyszących: oprowadzań, spotkań, dyskusji, warsztatów i imprez, które odbywać się będą głównie w okolicach weekendu otwarcia (24-26 maja) oraz weekendu Przeglądu Portfolio (31 maja – 2 czerwca). Jak co roku równolegle z Miesiącem Fotografii w Krakowie odbędzie się Krakow Photo Fringe spinający wydarzenia fotograficzne organizowane w tym czasie w Małopolsce.

Jednym słowem – każdemu, co mu się podoba! (Dorota Dziunikowska, magazyn „Karnet”)

HARMONOGRAM

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<