Iwona Łyś-Dobradin. Trzeci wymiar

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 4 stycznia 2019, 18:00 - czwartek, 31 stycznia 2019

Rzeźby Iwony Łyś-Dobradin to formy nie do końca realistyczne, pełne ekspresji, prowokujące odbiorcę do własnej interpretacji. Wykonane są głównie w metalu (brąz, aluminium, corten) połączone z drewnem i ceramiką. Dominującym tematem jest człowiek i jego ciało. Różnorodność materiału, nowe rozwiązania w ich łączeniu oraz uchwyceniu ruchu nadają jej rzeźbom dynamikę i podkreślają emocje. Wystawa Trzeci wymiar w Pałacu Sztuki jest zbiorem wybranych prac artystki z różnych okresów jej twórczości.

Iwona Łyś-Dobradin urodziła się w 1958 roku w Gomunicach. Już w czasach szkolnych wykazywała zainteresowania plastyczne, które rozwinęła studiując w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1977-1982 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Mariana Koniecznego. W 1982 roku ukończyła studia ze specjalnością brąz i odlewnictwo, dyplom obroniła z wyróżnieniem.

Jej wczesne prace zyskały uznanie i pozwoliły artystce znaleźć się w wąskim gronie najlepiej zapowiadających się artystów młodego pokolenia wyróżnionych stypendiami Ministra Kultury i Sztuki. W tym samym roku podjęła pracę w Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie uczyła rzeźby. W pierwszych latach po studiach założyła swoją pracownię artystyczną w Nowej Hucie i brała udział w wystawach oraz konkursach. Została przyjęta do Związku Polskich Artystów Plastyków. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych rozpoczęła na nowo swoją działalność artystyczną.Jest członkiem FLAG (The Florida Artists Group) – organizacji zrzeszającej profesjonalnych artystów Florydy oraz Florida Sculptors Guild, której misją jest promocja i edukacja w dziedzinie rzeźby. Uczestniczyła w wielu wystawach artystycznych w Stanie Floryda, a teraz zdecydowała się na pokazanie swojego dorobku twórczego w Polsce.

Prof. Dźwigaj stwierdził: (...) „szybko można zauważyć jak jej indywidualny, nowoczesny sposób widzenia materii pozwala na unikalne przedstawianie trójwymiarowego świata” (...)

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<