Noc Poezji 2018

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 6 października 2018 - niedziela, 7 października 2018

Od snu do snu

Tej nocy nie wpadamy w objęcia Morfeusza – dołączamy do orszaku Apollina! Nadszedł czas ostatniej w tym roku Krakowskiej Nocy, tym razem poświęconej muzom poezji.

W lipcu tego roku minęło 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku, twórcy słynnego cyklu poetyckiego Pan Cogito. Teraz także obchodzimy 90. rocznicę urodzin związanego z Krakowem poety, tłumacza, aktora, dziennikarza, autora ponad 40 tomów poetyckich i książek dla dzieci – Tadeusza Śliwiaka. Tegoroczną 8. Nocą Poezji (6/7 października) uczcimy niezrównanych poetów, zaś hasłem przewodnim staną się słowa od snu do snu zaczerpnięte z wiersza Herberta Do Ryszarda Krynickiego – list.

Program zapowiada się niezwykle bogato. Warto wybrać zatem smaczki szczególnie interesujące. Korporacja Ha!art zabierze nas do świata na styku technologii, nauki i kultury – w UBU Lab zostaną zaprezentowane wiersze na (tych przedpotopowychJ) ekranach komputerów. W Klubie Dziennikarzy Pod Gruszką Andrzej Franaszek oraz Józef Ruszar opowiedzą o życiu i twórczości Herberta. Będzie także okazja do spotkania z poezją najnowszą podczas Kontentowej Nocy Poezji (premiera #KONTENT STYKI). Wśród rozmaitości spotkań warto wyróżnić rozmowę Agnieszki Rembiałkowskiej i Michała Zabłockiego z litewskim poetą Vladasem Braziūnasem o polskim wydaniu jego tomu Stół góra ołtarna. Z kolei w Cafe Szafe zademonstrowane zostaną dwa projekty: twitterowy Cenzobot oraz gra literacka/aplikacja Słowniczek surrealny autorstwa Andrzeja Głowackiego. W Alchemii w 130. rocznicę urodzin T.S. Eliota, autora Ziemi jałowej, jego wiersze przeczytają Małgorzata Lebda, Joanna Oparek i Paweł Harlender. Będzie także uroczyście – w sali obrad UMK wiersze Zbigniewa Herberta i własne zaprezentują krakowscy poeci, m.in. Józef Baran, Jakub Kornhauser czy Ryszard Krynicki.

Poezja w ruchu? W Muzeum Archeologicznym w duchu wyobraźni Wyspiańskiego będziemy wędrować po przestrzeniach, w których niegdyś mieścił się klasztor, a potem więzienie św. Michała. Będzie także można posłuchać poezji, pozwiedzać i... popatrzeć w niebo w Obserwatorium Astronomicznym UJ oraz pospacerować po mieście śladami Herberta z historyczką sztuki Agnieszką Wozowicz. Nie zabraknie akcentów tanecznych i poetycko-muzycznych. W Dworku Białoprądnickim Wataha Drums zaprezentuje multimedialne widowisko z wykorzystaniem dźwięku, obrazu, słowa i ruchu (Herbertiada – rytmy zmysłów, rytmy intelektu), natomiast Balet Dworski „Cracovia Danza” w Muzeum Narodowym ukaże pełen tańca, muzyki i słowa świat Stanisława Wyspiańskiego (Wyspiański. Taniec dźwiękiem słów). Teatr Nowy Proxima zamieni się w osobliwą galerię przestrzennych instalacji autorstwa Prince Negatif. Uwaga! Organizatorzy proszą, by zabrać ze sobą śpiwory (sic!). Przez cały dzień można przynosić na placyk przed Galerią 2 Światy książki na wymianę i zabierać inne – odnalezione, spotkane, poszukiwane. W Kinie Pod Baranami czekają nas filmowe maratony poetyckie inspirowane twórczością Zbigniewa Herberta oraz dokumenty poświęcone krakowskim poetom: Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu, Józefowi Baranowi i Leszkowi Elektorowiczowi. A do tego literackie jam session w Teatrze Barakah, czytania performatywne, slam poetycki, Herberta bajki dla dorosłych, poezja na parkiecie, konkurs i turniej jednego wiersza czy wiersze na murach... Również dla najmłodszych przygotowano ogrom atrakcji, poczynając od śniadania poetyckiego, przez artystyczne i międzypokoleniowe zajęcia warsztatowe, warsztaty wokół Kotów T.S. Eliota, popołudnie z „nienudną” poezją dla młodych i starszych w Czyżynach, po galę konkursu recytatorskiego poświęconego poezji Tadeusza Śliwiaka.

Nocy, trwaj! (Barbara Zajac, miesięcznik Karnet)

PEŁNY PROGRAM ZNAJDZIECIE TUTAJ!

Na wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Poezji - wstęp wolny. Na niektóre obowiązują bezpłatne wejściówki lub wcześniejsze zapisy. WIęcej info znajdziecie TUTAJ!

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.