Muzyczne Majówki w Ojcowie 2018

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Muzyczne Majówki nawiązują do XIX-wiecznej tradycji, gdy Ojców był uzdrowiskiem. Zjeżdżali się wówczas pensjonariusze, głównie z Warszawy, aby wyleczyć „ogólną drażliwość” i „wyrzuty skórne”. Wieczorami odbywały się koncerty w nieistniejącej już dziś muszli koncertowej stojącej w centrum Ojcowa. Festiwal powstał, aby odrodzić tę ideę i pobudzić do życia kulturalno-muzyczne tradycje Ojcowa i okolic.

Tegoroczne koncerty przewidziane są jako muzyczna wędrówka w czasie. 1 maja w wykonaniu Silverwood Quartet usłyszymy perły kameralnej muzyki doby klasycyzmu przeznaczone na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę, m.in. jeden z najpiękniejszych kwartetów fletowych W. A. Mozarta (Kwartet fletowy D-dur), w którym dochodzi do starcia i pojednania odrębności barwy fletu i sekcji smyczkowej. Jednocześnie połączenie takich instrumentów daje przedsmak brzmienia orkiestrowego.

5 maja, w oderwaniu od muzyki klasycznej, usłyszymy duet perkusyjny. Tylko dwóch wykonawców – Rafał Tyliba i Tomasz Sobaniec – i niemal 100 instrumentów perkusyjnych z całego świata. Koncert to podróż przez kraje Europy, Afryki, Bliski i Daleki Wschód aż do Ameryki Południowej. Muzyka dawna, klasyczna, współczesna, etniczna, a także jazz. Wszystkie utwory w oryginalnych aranżacjach zespołu. Bogactwo rytmów, barw i kolorów wraz z anegdotami o instrumentach czekają na słuchaczy koncertu perkusyjnego.

12 maja zatopimy się w Musikalisches Opfer, czyli cykl utworów skomponowanych na prośbę króla pruskiego Fryderyka II, który zadał Bachowi temat i poprosił o zaimprowizowanie fugi. Bach zmierzył się z wyzwaniem i skomponował cykl niezwykle kunsztownych kanonów i fug, z których cz. 1 i 2 zagrają Łukasz Długosz – flet, Agata Długosz – flet i Marek Toporowski – klawesyn. Dodatkowo usłyszymy dwie sonaty na 2 flety i basso continuo autorstwa A. Vivaldiego i G.P. Telemanna oraz Koncert klawesynowy D-dur J.S. Bacha.

19 maja przeniesiemy się do mitycznej Arkadii, krainy wiecznej szczęśliwości i beztroski, w którą zabiorą nas Katarzyna Wiwer – sopran, Tomasz Ślusarczyk – trąbka barokowa i Joanna Solecka – klawesyn. Tę sielankową krainę zamieszkują nimfy i pasterze, którzy wiecznie narażeni na strzały Amora, przeżywają tu swoje miłosne uniesienia i zawody, nieustannie wzdychając z miłości. Bóg słońca Febus również uwielbia to miejsce, gdzie pośród świeżej zieleni, zapachów wiosennych kwiatów i szemrzących strumieni, w ciepłym powiewie Zefira sam zdaje się być chętny do miłosnych igraszek. Urok tej niezwykłej krainy będzie nam towarzyszył podczas całego koncertu.

Wszystkie koncerty odbywają się w Sali Kominkowej Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego w Ojcowie.

1 maja 2018, 16.30
Perły muzyki klasycznej
Silverwood Quartet:
Katarzyna Kucia – flet
Artur Łuczak – skrzypce
Ewelina Sarad-Cichuta – altówka
Katarzyna Noga – wiolonczela

5 maja 2018, 16.30
Nie tylko mocne uderzenie
duet perkusyjny: Rafał Tyliba & Tomasz Sobaniec

12 maja 2018, 16.30
Jego Królewskiej Mości poświęcony
Koncert na dwa flety i klawesyn
Łukasz Długosz – flet
Agata Długosz – flet
Marek Toporowski – klawesyn

19 maja 2018, 16.30
Majówka w arkadyjskich gajach – barokowo na sopran i trąbkę
Katarzyna Wiwer – sopran
Joanna Solecka – klawesyn
Tomasz Ślusarczyk – trąbka

Udostępnij

Więcej

  • wstęp wolny

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow