TA | Anne Seagrave | Involved

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Nowopowstała w Krakowie TA Galeria feministyczna [w:] currentart.space prezentuje wystawę opartą na dokumentacji 30-minutowego wyreżyserowanego performensu-portretu Artystki zatytułowanego Jamais vu.  

Prezentowana praca Anne Seagrave eksponowana była w latach 2005–2007 w najbardziej niekonwencjonalnych, niezależnych przestrzeniach sztuki na całym świecie. Mocno wpisuje się w nurt sztuki feministycznej oparty na czynnym wykorzystaniu swego ciała jako obiektu sztuki. To co najbardziej porusza w "Jamais vu” to bez wątpienia ciało Anne Seagrave w ruchu. (za: Brecha Uruguay, 2006).

Performens w prezentowanej przed publicznością całości trwał 36 minut; dokumentacja, którą pokażemy podczas wystawy trwa minut 12. Materiał zarejestrowany został w Saragossie w Hiszpanii w 2006 roku w niezwykłym wnętrzu nieczynnej stacji uzdatniania wody. Jamais vu często prezentowane było w takich właśnie nieoczywistych miejscach, a wykorzystanie elementów zastanej przestrzeni było istotnym wątkiem każdego z występów Anne Seagrave.

Jamais vu farba pokrywa ciało artystki. Jak opowiada sama Seagrave bliskość między artystką a dziełem była nieznośna – proces przygotowania się do występu był niezwykle ważny, pozwalał skoncentrować się i zdystansować do zadania, które miała przed sobą. Nagość Artystki – ciała Seagrave nie okrywa nic poza fragmentem lustra na piersiach – jest odważna i kontrowersyjna, a równocześnie nieziemska, pozbawiona wymiaru erotycznego, przywodzi na myśl postać z innego świata. Występując Seagrave ani na moment nie nawiązuje kontaktu wzrokowego z publicznością.

Rytmiczna, gęsta muzyka towarzysząca występowi buduje napięcie. Napięcie to kolejny kluczowy element Jamais vu – widzowie wstrzymują oddech wiele razy podczas występu w oczekiwaniu na utratę równowagi, rytmu, pomyłkę… które nie nadchodzą. Dzieło Seagrave nie ma nadanego znaczenia. Każdy z widzów samodzielnie interpretuje obserwowane ruchy, staranną choreografię, wykorzystane rekwizyty – jajko, kran, wiadro z błyskającym wewnątrz stroboskopowym światłem, szklankę wody, dachówki, ochraniacze na końskie pęciny, białe męskie majtki – i odkrywa ich znaczenie na własny sposób.

W 2017 roku mija 35 lat od rozpoczęcia przez Anne Seagrave aktywnego zaangażowania w realizowane na żywo praktyki artystyczne. TA Galeria feministyczna  w ramach ekspozycji zaprasza również do udziału w spotkaniu z Anne Seagrave, na którym – w sobotę, 27 maja o godzinie 20:00 – poruszone zotsną tematy często obecne w sztuce artystki: użycia własnego wizerunku, eksploatacji siebie, własnego ciała i psyche. Rozmowa dotyczć będzie m.in. performensu jako medium feministycznego, osadzonego w doświadczeniu i fizyczności oraz wątek odwagi w eksploracji nienormatywnej cielesności i seksualności oraz flirtu z androgynią.

Na ekspozycję TA | Anne Seagrave | Involved złożą się: wideo-dokumentacja performensu, fotografia autorstwa Manuela Vason oraz elementy kostiumu i wykorzystywane przez Anne Seagrave rekwizyty.

Wystawa TA | Anne Seagrave | Involved 19 maja 2017 roku zainauguruje działalność, którą – w partnerstwie z currentart.space – TA Fundacja powołała do życia pod nazwą TA Galeria feministyczna.

Wystawa prezentowana jest w ramach Krakow Photo Fringe 2017.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.