Dom Rzemiosł Teatralnych

Instytucje wystawiennicze

Budynek przy Radziwiłłowskiej 3 zaprojektowany przez Jana Rzymkowskiego pod koniec XIX wieku pełnił do 2010 roku funkcję magazynu dekoracji, rekwizytów i kostiumów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Modernistyczna elewacja oraz usytuowanie poza linią Plant odzwierciedlają jego czysto praktyczne przeznaczenia i symbolicznie kontrastują z przepychem głównego gmachu Teatru.

Aktualnie znajduje się tutaj magazyn kostiumów, sala prób oraz pracownie krawieckie. Jest to także miejsce, w którym odbywają się warsztaty tematyczne. W przestrzeni Domu Rzemiosł można ponadto oglądać wyjątkową wystawę Myśląca ręka, poświęconą rzemiosłu teatralnemu oraz Teatrowi im. Juliusza Słowackiego. Zaprojektowana przez Małgorzatę Szydłowską wystawa to gest przywrócenia należnego miejsca ulegającemu nieustannym przemianom rzemiosłu, które zapewne za kilka lat straci swój obecny kształt i charakter. To wspaniale zaaranżowana ekspozycja, która – prezentując wiele niecodziennych i pokazanych w nieoczywistym kontekście historycznych narzędzi, rekwizytów i kostiumów – zabiera widzów we frapującą podróż w miejsca, do których zazwyczaj nie mają dostępu. Przybliża fascynujący, a zarazem mało znany świat kulis i teatralnych pracowni. Odwiedzający mogą przekonać się tutaj jak skomplikowanym organizmem jest teatr i na czym polega proces tworzenia przedstawień.

UWAGA! Obecnie zwiedzanie wystawy Myśląca ręka i magazynu kostiumów teatralnych możliwe wyłącznie z przewodnikiem dla grup po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji pod tel. 12 424 45 25, 12 424 45 28 lub osobiście w Biurze Informacji i Rezerwacji Biletów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy pl. św. Ducha 1 (pon.–pt. w godz. 9.00–16.00).

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Wydarzenia w tym miejscu

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<