Hrabina Marica

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Złośliwi powiedzą, że trwałą spuścizną tego dzieła jest niepoprawny politycznie okrzyk „Graj, Cyganie!”, ale i tak będą mimowolnie nucić chwytliwą arię Tassila, z której pochodzą te słowa. Kwestie polityczne zresztą nie mają tu najmniejszego znaczenia – mimo szalejących konfliktów narodowościowych i klasowych, spektakularnego rozpadu Austro-Węgier, wygnania cesarza Karola I na Maderę i jego śmierci w 1922 roku, Imre Kálmán kultywował tradycje wiedeńskiej operetki, podlewając je mitem wielokulturowej c.k. monarchii. Jego Hrabina Marica to dzieło spowite ulotnym dekadenckim pięknem i czarujące obfitością.

Obok eleganckiego walca na scenie Opery Krakowskiej zobaczymy i usłyszymy węgierskie cymbały oraz cygańskie skrzypce. Widmo melancholii przegonią ogniste czardasze, a słynny duet tytułowej bohaterki i barona Kolomana Żupana (postaci wzorowanej na bohaterze innej znanej operetki – wiecie jakiej?) zaprosi nas do chorwackiego Varaždin. Uważni słuchacze z pewnością wychwycą przebijające tu i ówdzie inspiracje jazzowe i musicalowe rodem z USA. A o co w tym wszystkim chodzi? O miłość, oczywiście!

Igor Kuranda, magazyn „Karnet”

Reżyseria: Paweł Piotrowski-Aigner
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<