Kawiarnia Literacka

Kawiarnie

Kawiarnia Literacka, która pełni też funkcję księgarni i domu kultury, to miejsce idealne dla miłośników książek. Spotkania autorskie odbywają się tu z wielką częstotliwością (czasami nawet dwa równocześnie!). Przestronna główna sala ma bardzo ciekawą aranżację – to dzieło projektantów związanych z mieszczącym się w tym samym budynku Teatrem Nowym Proxima. Na ponad pięćdziesięciu regałach znaleźć można kolekcję kilku tysięcy książek. Wygodne fotele i sofy zapraszają do lektury i rozmowy przy filiżance świeżo palonej kawy, a wędrówka wśród regałów to istny labirynt. To miejsce do spędzania wolnego czasu, rozrywki, nauki, spotkań ze znajomymi i nieznajomymi. Można skryć się na antresoli, obserwować przez wielkie okna ruch uliczny lub grać w gry planszowe w specjalnie urządzonej sali.

Działalność Kawiarni Literackiej przy ulicy Krakowskiej 41 wpisuje się w literackie tradycje tego miejsca. W 1899 roku w gmachu założono bibliotekę judaistyczną Ezra, która stanowiła placówkę wzorcową dla całej sieci bibliotek syjonistycznych; zwana była także małą Jagiellonką. Jej pomieszczenia znajdowały się na parterze i chociaż księgozbiór liczył tylko około 6 tysięcy tomów, był bardzo starannie dobrany. W trakcie II wojny światowej większość zgromadzonych w niej dzieł uległa rozproszeniu, pozostałe przechowywane są w archiwach Muzeum Krakowa (w nawiązaniu do historii wojennej dodajmy, że w 1993 roku kręcono tu zdjęcia do filmu Lista Schindlera). Do dziś budynek stanowi własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Historia miejsca musiała zainspirować architektów wnętrz – Łukasza Błażejewskiego i Annę Orzechowską, bo Kawiarnia Literacka wyglądem przypomina bibliotekę. Na suficie znajdują się piękne kasetony, można poszperać wśród ciężkich, metalowych regałów, zaś clue wystroju stanowi bar zbudowany z szafek na katalogi biblioteczne (aż kusi, żeby zajrzeć do środka i odszukać odpowiednią kartę). Księgarnia składa się z kilku sal wyposażonych w książki, gry planszowe i scenę, na której odbywają się spotkania literackie (czasem jest ich kilka dziennie). We wnętrzu znajduje się także antresola – czyżby było to nawiązanie do „pięterka” w jednej z najsłynniejszych literackich kawiarń, czyli warszawskiej Ziemiańskiej? Kawiarnia Literacka należy do sieci BookBook, w swojej ofercie posiada kilka tysięcy książek i jest miejscem niezwykle przytulnym. Można zaszyć się tutaj samotnie z książką lub wspólnie ze znajomymi pograć w gry planszowe w osobnej sali, a jeśli zgłodniejecie, koniecznie zajrzyjcie do karty dań. Poranną porą polecamy „śniadanie po krakosku”, czyli obwarzanka z pysznymi pastami, a wieczorem lampkę wina, „likier literacki” lub „cytrynówkę-dyrektorówkę”. Kawiarnia otwarta jest do późnych godzin wieczornych, więc można tutaj zajrzeć, wracając ze spektaklu w Teatrze Nowym Proxima, który mieści się na drugim piętrze budynku.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<