Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Wystawy stałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • Wydarzenie stałe

Eleganckie wejście, winda dyskretnie wkomponowana w zabytkową klatkę schodową, multiteka, mediateka, przyjazna sala edukacyjna dla najmłodszych, tarasy z pięknym widokiem na Rynek, kawiarenka, a przede wszystkim ponad 200 dzieł sztuki wyeksponowanych w nowoczesny – atrakcyjny, a zarazem bezpieczny dla nich sposób.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku po czterech latach nieobecności spowodowanej remontem wróciła we wrześniu 2010 roku na Rynek. Na pierwszy rzut oka pozostała ta sama, ale zmieniło się tu wszystko. Udało się także pozyskać nowe pomieszczenia w nieużywanych wcześniej przestrzeniach pod dachami pulpitowymi, gdzie zaaranżowano sale, które będą wykorzystywane na spotkania, wykłady i zajęcia dla dzieci. Umieszczono tu „artomaty” z dotykowymi ekranami, za pomocą których zwiedzający poznają historię Sukiennic, zbiory, artystów, a także będą mieli do dyspozycji gry i quizy.

Ale oczywiście najważniejsza w galerii jest… Galeria. W obecnej aranżacji wyraźniej niż przed remontem nawiązuje do pierwotnego, dziewiętnastowiecznego wyglądu. Na ścianach przywrócono dawne kolory, pojawiły się pluszowe kanapy i palmy. Z drugiej strony jest to już muzeum XXI wieku, wyposażone w klimatyzację i świetliki emitujące nieszkodliwe dla obrazów, sztuczne światło. Opracowany został nowy scenariusz wystawy. Sale ekspozycyjne pozostały te same, ale mają teraz nowe nazwy. Na 1000 m2 podziwiać możemy 195 obrazów i 19 rzeźb. Hołd pruski Jana Matejki pozostał na Wawelu, ale w zamian przyjechał wypożyczony z Muzeum Narodowego w Warszawie Rejtan. Centralne miejsce w największej sali (dawniej Hołdu pruskiego) zajmuje teraz obraz, od którego zaczęła się historia pierwszej polskiej narodowej galerii sztuki – Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego. Autor podarował go miastu w 1879 roku, tuż po jubileuszu J.I. Kraszewskiego zorganizowanym również w nowo wówczas odrestaurowanych Sukiennicach, z przeznaczeniem do przyszłej kolekcji narodowej galerii. Po kilku dniach Gmina Miasta Krakowa zdecydowała o utworzeniu Muzeum Narodowego w Sukiennicach.

Po ponad 130 latach, 24 lipca 2010, podczas uroczystości związanej z zakończeniem remontu, podpisano akt symbolicznego odnowienia Muzeum Narodowego w Krakowie, który został umieszczony w srebrnej kuli umocowanej na szczycie Sukiennic. I rzeczywiście Sukiennice są jak nowe!

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<